كريمي:جشنواره "اقوام ایران زمین" در استان گلستان برگزار می‎شود

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان از برگزاری جشنواره اقوام ایران زمین در استان گلستان از ۸ تا ۱۲ دی‌ماه با محوریت ایام نوروز خبر داد.

 جشنواره اقوام ایران زمین

به گزارش سايت اميد(پديده)مينودشت از خبرگزاری تسنیم ، ابراهیم کریمی عصر ديروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان با بیان اینکه جشنواره اقوام استان گلستان امسال در 8 دی ماه برگزار خواهد شد، اظهار داشت: استاندار گلستان تاکید کرده بود که این جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار شود.

وی تصریح کرد: یکی از اهدافی که از برگزاری این جشنواره دنبال می‎کنیم معرفی استان گلستان است و در سال گذشته شاهد بودیم که شبکه‎های استانی اخبار خوبی را از جشنواره اقوام گلستان به نمایش و تصویر کشاندند و ما به دنبال این هستیم که شبکه‎های استانی برای معرفی گلستان به کشور این جشنواره را به روی آنتن‎های خود ببرند.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان با بیان اینکه 110 نفر از هنرمندان در سال گذشته در این جشنواره غرفه‎داری کردند، افزود: تثبیت بحث اقوام و نگارستان بودن استان گلستان با این جشنواره در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سیاست‎گذاری شده و این جشنواره  درصدد آن است که استان گلستان را به عنوان نگارستان تداعی ‎کند.

کریمی به حضور خود در استان منگستائو قزاقستان اشاره کرد و یادآور شد: پروازهای بین دو کشور و قطار گردشگری از موضوعاتی است که بین دو کشور مطرح است وبا توجه به تنگناها بحث معرفی استان گلستان را به صورت جدی در این مذاکرات پیگیر هستیم.

وی با بیان اینکه 3 مرکز تخصصی همزمان با جشنواره اقوام در استان گلستان راه‎اندازی خواهد شد، اظهار داشت: مرکز تخصصی صنایع دستی اقوام در گرگان به همت اقوام سیستانی، مرکز تخصصی در دهنه محمد آباد علی‌آبادکتول با محوریت صنایع دستی و در دوزین مینودشت  با محوریت ابریشم را پیگیر هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان با بیان اینکه پیش از این، مرکز‎هایی در رامیان با محوریت ابریشم و آق‎قلا نمد بافی راه‎اندازی کرده بودیم، گفت: تلاش می‎کنیم هزینه‎های اجاره نمایشگاه بین المللی گرگان را برای برگزاری این جشنواره کاهش دهیم در گذشته مبلغ 140 میلیون تومان قرارداد بسته بودند و تلاش کردیم با 100 میلیون تومان قرارداد را در سال گذشته داشته باشیم و امسال به دنبال افزایش هزینه اجاره بها نیستیم و تلاش داریم با 80 میلیون قرارداد ببندیم.

کریمی با بیان اینکه در سال گذشته در استان گلستان 304 هزار مسافر در سال 1394 اقامت داشتند، افزود:  در نوروز سال 1395 این آمار 67 درصد افزایش پیدا کرد و و به 524 هزار نفر رسید و این جشنواره به اقامت و معرفی گلستان کمک خواهد کرد.

وی اظهار داشت: برگزاری جشنواره اقوام در سطحی که بتواند بین‌المللی باشد و با حضور مهمانان خارجی  برگزار شود و محدودیت‎هایی دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان یادآور شد: در کنار این جشنواره نمایشگاه صنایع دستی را داریم که به صورت ملی برگزار می‎شود و با توجه به نقاط ضعفی که در سال گذشته داشتیم امسال نمایشگاه صنایع دستی با یک کیفیت خوبی در جشنواره برگزار می‎شود.

کریمی اظهار داشت: علاقمندان زیادی با توجه به استقبالی که داشتند تقاضا داشتند که مدت نمایشگاه بیشتر شود و نمایشگاه امسال از 8 دی تا 12 دی برگزار خواهد شد و یک روزنسبت به سال گذشته زمان برگزاری‎اش افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: کنگره بزرگداشت 4 هزار شهید سبب شد یک پارکینگ خوبی در نمایشگاه بین المللی گرگان ایجاد شود و فضای نمایشگاهی با توجه به اجلاسیه گسترش پیدا کرده و با توجه به این مهم امسال شاهد فضای بهتری از جشنواره اقوام خواهیم بود.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان خاطرنشان کرد: به مدد این اجلاسیه و به برکت شهدا بتوانیم یک استقبال خوبی از مردم عزیزمان داشته باشیم و در بحث محوریت جشنواره با توجه به ثبت جهانی نوروز امسال محوریت را آیین نوروز گذاشتیم این در حالی است که در سال گذشته محوریت نمایشگاه اقوام گلستان ازدواج اقوام بود.

کریمی با بیان اینکه در 8 و 9 دی ماه  همایش تاریخ معماری و شهرسازی ایران و همایش توسعه گردشگری براساس ظرفیت اقوام را در گرگان خواهیم داشت، افزود: به دنبال این بودیم که این همایش تحت شعاع این جشنواره و نمایشگاه قرار نگیرد و چند روزی فاصله ایجاد کنیم و در حال رایزنی هستیم.

كريمي-جشنواره-اقوام-ایران-زمین-در-استان-گلستان-برگزار-می‎شود