اجرای نخستین پرفورمنس صنایع‌دستی در شمال کشور

دبیر شورای پژوهشی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از اجرای نخستین پرفورمنس صنایع دستی شمال کشور در استان گلستان خبر داد.

و ی گفت: اجرای پرفورمنس صنایع دستی قصد دارد انسانِ امروز را در بستر پست‌ مدرنیسم و با رویکردهای نشانه‌شناختی به پوشیدن و اصلاً به پذیرش مفهومی به نام پوشاک ترغیب و مجاب نماید.

به گزارش سایت امید(پدیده)مینودشت از دانشجویان ایران (ایسنا)، جعفر خاندوزی در حاشیه همایش پژوهشی و تخصصی نگاهی نو به تولید پوشاک بومی و محلی در استان گلستان گفت: زمانی عریانی، اعتراضی ناگوار و تلخ به پوشاک به عنوان ساحت انسانِ برآمده از سنت بود. اما آنان فراموش کرده بودند که پوشاک معرفِ سنت نیست، که معرف انسان بماهو انسان است.

 وی ادامه داد: هرجا و در هر دوره‌ای، اگر انسانی هست، پوشاک هم هست. مفهوم پوشاک باید دچار نگرشی نو و پسانو شود و از میان پوشاک ملل و اقوام مختلف، استان گلستان گستره‌ی مواج از اقوام ایرانی است.

 خاندوزی بیان کرد: بر این اساس، برای هریک از ما همیشه دردناک بوده که شاهد غارت و افول فرهنگ و هنر ایرانی در حوزه‌ی پوشاک باشیم و شاید کوچک‌ترین کاری که می‌توانیم به عنوان یک هنرمند در این راستا انجام دهیم، خلق آثاری با این موضوعات است.

 دبیر شورای پژوهشی این اداره کل، اضافه کرد: بارها و بارها باید تاریخ فرهنگ و هنرمان را مرور کنیم و به این راحتی اجازه ندهیم تا فرهنگ‌های دیگر به عنوان‌های مختلف، تاریخ و فرهنگ ما را تکه‌تکه کرده و به نام خود ثبت کنند.

 جعفر خاندوزی یادآور شد: پِرفورمَنس هنری ترکیبی است که از امکانات متعددی بهره می‌جوید و عناصر بی‌شماری را از مکاتب و سبک‌های گوناگون و گاه متناقض گردآورده است؛ از ترکیب هنرهای متفاوت و عناصری که در آن هنرهای متفاوت موجود است، مانند نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی، نمایش، ویدئو‌فیلم و یا ترکیب این هنرها بهره می‌برد.

 

وی ادامه داد: پرفورمنس، سه عنصر اصلی دارد. سکون، تکرار و عدم تداوم و غافلگیری. دیگر عناصرش مانند زبان، محل اجرا، چگونگی بازیگری و میزان حضورش و... مسایل جانبی و ثانویه هستند.

 خاندوزی افزود: پرفورمنسرها، علاقه‌مندند در هر لحظه، تماشاگران به چند نقطه و چند موضوع متفاوت توجه داشته باشند و تماشاگر را در انتخاب، آزاد می‌گذارند.

 همایش پژوهشی و تخصصی نگاهی نو به تولید پوشاک بومی و محلی در استان گلستان ، 1 اسفند ماه در دانشگاه منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

 رونمایی از نمونه پوشاک زنان استرآباد برای نخستین‌بار و نمایش ترویجی نمونه‌های پوشاک کاربردی استان گلستان و اجرای اولین پرفورمنس صنایع دستی شمال کشور از برنامه‌های جانبی این همایش بود.

اجرای-نخستین-پرفورمنس-صنایع‌دستی-در-شمال-کشور