رونق هتلداری وابسته به برچیده شدن خانه مسافرها نیست/خانه مسافر مینودشت

 معاون گردشگری کشور گفت: رونق هتلداری کشورمان وابسته به برچیده شدن بوم‌گردی و خانه مسافرها نیست، مشتریان هتل‌ها مشخص هستند و این اماکن تهدیدی برای هتلداران محسوب نمی‌شوند.

رونق هتلداری وابسته به برچیده شدن خانه مسافرها نیست

به گزارش سایت امید(پدیده)مینودشت ازایلنا، مرتضی رحمانی موحد در نشست هماهنگی روسای تشکل‌های هتلداری استان‌ها گفت: جامعه هتلداران کشور ، صبور، مقاوم و با برنامه در صنعت گردشگری فعالیت دارد، هرچند گاهی گله‌هایی پیش می‌آید اما تمام این مسائل با تعامل و همفکری قابل رفع است.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی، سازمان میراث فرهنگی، بخش خصوصی و فعالین این حوزه، وظایف و مسئولیتی را بر عهده دارند، گفت: ما از زمان آغاز به کار در معاونت گردشگری با انتظاراتی از سوی بخش خصوصی مواجه شدیم که برای پاسخگویی به این موضوعات، نیازمند بسته های قانونی بودیم.

رحمانی موحد با بیان اینکه برای رفع مشکلات این بخش باید فرآیندهای قانونی را مورد توجه قرار داد، افزود: مسیر ما به سمتی است که کمترین چالش برای تاسیسات گردشگری ایجاد شود. مجموعه توقعات مردم از حوزه گردشگری را قانونگذار بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گذاشته است.

وی ادامه داد: ما با آئین نامه‌ای مواجه بودیم که بیش از بیست و پنج سال پیش به تصویب رسیده بود و باید مورد اصلاح و بازبینی قرار می گرفت، بر اساس این نیاز، آئین نامه ایجاد و اصلاح بیش از ۹ ماه مورد تمرکز و توجه قرار گرفت و نظرات، پیشنهادات و درخواستهای فعالین این صنعت اخذ شد. این آئین نامه حقوق و تکالیف دولت را در زمینه صنعت گردشگری مشخص کرده است که بنا بر آن، نظارت و درجه بندی تاسیسات گردشگری بر عهده دولت است و دستگاههای دیگر نمی توانند وارد این حیطه شوند.

معاون گردشگری با اشاره به برخی اظهارات مدیران هتلها در رابطه به خانه مسافرها و اماکن بوم گردی، گفت: بوم گردی و خانه مسافرها که شما از آن بیزار هستید، ۴۰ سال پیش در بسیاری از کشورهای موفق حوزه گردشگری تجربه شده و از آن به بهترین شکل بهره برداری شده است.

وی ادامه داد: رونق هتلداری کشورمان وابسته به برچیده شدن بوم گردی و خانه مسافرها نیست، مشتریان هتلها مشخص هستند و وجود این اماکن تهدیدی برای هتلداران محسوب نمی شود، هرچند سامانه خانه مسافر راه اندازی شده اما رزرواسیون آن هنوز فعال نشده است. سامانه خانه مسافر با هدف کنترل وضعیت موجود این اماکن و افزایش نظارت و کنترل راه اندازی شده است.

معاون گردشگری یادآور شد: باید به تجربه های موفقی که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته توجه کرد و از آنها بهره برد، رونق هتلداری با بسته شدن خانه مسافرها اتفاق نمی افتد و این موضوع راهکار خودش را دارد. صنعت گردشگری باید یک متولی واحد و دلسوز داشته باشد که خود هیچ نفعی از این محل ندارد و در تلاش است تا کار بخش خصوصی را تسهیل کند، مدافع بودن و حامی بودن دولت به معنی دخالت در کار بخش خصوصی نیست.

رحمانی موحد همچنین در خصوص ماده ۲۵ آئین نامه ایجاد و اصلاح گفت: این آئین نامه دقیقا همان چیزی است که بخش خصوصی به آن نیاز دارد، براساس این بند دستورالعمل تشکلهای تاسیسات گردشگری باید تهیه شود که بخش مربوط به هتل می تواند توسط جامعه هتلداران تهیه و به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد شود. بسیاری از مشکلات و چالش های جدی جامعه هتلداران در معاونت گردشگری در حال پیگیری است که از آن جمله می توان به موضوع اجرای موسیقی اشاره کرد.

توسعه فرهنگ استفاده از اماکن غیررسمی  به صلاح کشور نیست

در ادامه این نشست، جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران کشور با اشاره به اینکه رسمیت بخشیدن به اماکن غیررسمی اقامت از لحاظ امنیت و ارائه خدمات مناسب مشکلاتی را برای مسافران ایجاد کرده است، گفت: توسعه فرهنگ استفاده از اماکن غیررسمی  به صلاح کشور نیست.

وی اضافه کرد: استانداردسازی از دیگر موضوعات و چالش های هتلداران است، بسیاری از هتلهای کشور به دلیل فرسوده بودن امکان اعمال استانداردهای لازم را ندارند و همین امر موجب تعطیلی بسیاری از هتلها شده است.

رئیس جامعه هتلداران کشور افزود: ما از مسئولین سازمان میراث فرهنگی انتظار داریم تا ضوابط استانداردسازی را مورد بازبینی قرار داده و برای هتلهای قدیمی و جدید به تناسب امکانات و وضعیت موجود، ضوابط استانداردسازی را تعیین کنند.

حمزه زاده با اشاره به ماده ۲۵ آئین نامه ایجاد و اصلاح، گفت: تهیه هرگونه دستورالعمل باید توسط تشکل‌ها صورت گیرد و پس از تایید رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرایی شود. نگاه دولتی در آئین نامه ها و دستورالعمل هایی که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ می شود، غالب است.

رئیس جامعه هتلداران کشور افزود: ساختار صنعت گردشگری متناسب به وضعیت گردشگری کشور نیست، سازمان میراث فرهنگی متولی سه سازمان بزرگ با برنامه های متنوع و متعدد است و تجربه ثابت کرده است که این رویه صحیح نیست. سیاست ما تقابل با سازمان میراث فرهنگی نیست بلکه ما به دنبال تعامل هستیم.

قانعی رئیس اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی در این نشست گفت: آئین نامه ایجاد و اصلاح باید مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد. این آئین نامه باید در جهت اختیارات بیشتر بخش خصوصی تنظیم و تهیه می شد.

محمدعلی فرخ مهر نایب رئیس جامعه هتلداران گفت: هر چند سال یکبار سازمان دستورالعمل ها را به دلخواه خودش تغییر می دهد و هر دولت و مسئولی که می‌آید قواعد خودش را می‌گذارد. اگر سازمان هتلها را تابع نرخ نکند نباید توقع استاندردسازی هم داشته باشد.

عباسی رئیس جامعه هتلداران اصفهان گفت: امکان اقامت در خانه دربستی باعث بروز مشکلاتی می شود که جبران ناپذیر است و این وضعیت در گذشته به این شکل نبود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در شهرهای زیارتی استفاده از خانه های دربستی به شکل یک مشکل اساسی درآمده است که حل این معضل به فرهنگ سازی و منابع بسیار زیادی نیاز دارد.

در ادامه این نشست رئیس جامعه هتلداران اردبیل گفت: این موضوع که چرا بسته های حمایتی شامل حال ما نمی شود یک سوال جدی است. در شهر سرعین خانه های مسکن مهر به عنوان مکان اقامت به مسافرین خدمات می دهد در حالی که بیشتر هتلهای این شهر توریستی خالی می ماند.

رئیس جامعه هتلداران اردبیل تصریح کرد: شهرداری ها هم به عناوین مختلف برای هتلها عوارض وضع کرده‌اند این در حالی است که عوارض با مالیات بر ارزش افزوده تجمیع شده و هرگونه اخذ عوارض خلاف قانون است.

حسن مهرور به نمایندگی از هتلداران گیلان هم در این نشست گفت: ۱۱ هتل در استان گیلان  مصادره شده و ۳۵ درصد هتلها هم برای فروش گذاشته شده است.

مهرور با اشاره به اینکه جامعه هتلداران کشور خواستار شکل گیری پورتال هتلداری هستند، تصریح کرد: ضریب اشغال هتلهای استان گیلان ۳۰ درصد است.

شهرام شیروانی مدیرعامل گروه هتلهای باباطاهر و بازرس جامعه هتلداران کشور گفت: ما در کشورمان و برای توسعه صنعت گردشگری سرمایه گذاری کرده ایم اما در این مسیر با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم. در استان همدان برپایی چادرهای مسافرتی یک معضل جدی است که مانع فعالیت هتلها می شود.

 در ادامه این نشست محمد ایزدیار معاون اداره نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به اینکه بحث خانه مسافر یک موضوع قدیمی است، گفت: استفاده از خانه مسافر در حدود ۱۳ استان و فقط در ایام پرحجم سفر اتفاق می افتد و در سایر اوقات سال خانه مسافرها اجازه فعالیت ندارند.

وی با بیان اینکه تهیه دستورالعمل برای فعالیت خانه مسافرها نیازمند همراهی، جامعه هتلداران کشور است، افزود: در این دستورالعمل تمامی دغدغه‌های جامعه هتلداران مورد توجه قرار خواهد گرفت. در آئین نامه قبلی ایجاد و اصلاح، واحدهایی که استانداردها را رعایت می کردند و موفق به اخذ گواهینامه کیفیت می شدند مجاز به استفاده از نرخ آزاد بودند، متاسفانه در برخی استانها مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده و صاحبان هتلها در ایام پیک سفر نرخ اتاقها را به صورت غیرمنطقی با شیب بسیار تند افزایش می دادند، به همین دلیل در آئین نامه جدیدی که به تصویب رسیده یک تغییر جزئی در رابطه با تعیین نرخ آزاد صورت گرفته است.

وی ادامه داد: براساس آئین نامه جدید کنترل نهایی و نظارت عالی بر نرخ گذاری بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی بخش گردشگری در کشور است تا این نرخ ها به صورت منطقی‌تر و منصفانه‌تری تعیین شود. در تهیه آئین نامه جدید ایجاد و اصلاح از تمامی تشکل‌ها و جوامع فعال در حوزه گردشگری نظرخواهی شد.

رونق-هتلداری-وابسته-به-برچیده-شدن-خانه-مسافرها-نیست-خانه-مسافر-مینودشت